2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, inaugurujący Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.
Nie bądź zielony w temacie autyzmu, bądź niebieski! Zaświeć z nami na niebiesko!
Drogi rodzicu, w zakładce "POLECAMY" udostępniamy słownik terminów stosowanych w wydawanych przez Poradnię opiniach i orzeczeniach.
21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.
Zachęcamy do udziału w akcji poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21.
Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.
Rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu! To coroczna akcja edukacyjna, której celem jest popularyzacja wiedzy o funkcjonowaniu mózgu. Z tej okazji wiele ośrodków naukowych w Polsce organizuje szereg inicjatyw. Akcja potrwa do 20 marca. Zapraszamy do udziału!
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wez-udzial-w-tygodniu-mozgu-i-poznaj-tajemnice-umyslu
W czasie nauczania zdalnego i ograniczonego kontaktu uczniów z doradcą szkolnym i zawodowym, w trosce o jak najlepszy, najtrafniejszy wybór dalszego kształcenia i zawodu zachęcamy uczniów do skorzystania z poniższych adresów stron internetowych:
http://www.kluczdokariery.pl/testy/czy-wiesz-jaki-zawod-jest-dla-ciebie-najlepszy/form,2,0.html
http://kompetencjometr.mlodziwlodzi.pl/
https://twojepredyspozycje.pl/
http://www.psychologia.net.pl/testy.php?test=zawod
Proponowane testy mogą ułatwić dokonanie wstępnej autodiagnozy i pomóc wybrać szkołę, studia, zawód.
Anna Burchard – pedagog, doradca zawodowy
Joanna Szczepańska – psycholog, doradca zawodowy
Poniedziałek – mgr Apolinara Szczecińska, godzina 11-12
Wtorek – mgr Katarzyna Mikołajczyk – Żurawik, godzina 12-13
Środa – mgr Marzena Janikowska – Kruszyna, godzina 11-12
Czwartek – mgr Monika Marciniak, godzina 9-10
Piątek – mgr Joanna Szczepańska, godzina 9.30-10.30
W sprawach pilnych, interwencyjnych - kontakt telefoniczny z dyrektorem poradni 607381717
800 702 222 Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
(całodobowa i bezpłatna)
116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
(całodobowa i bezpłatna), www.116111.pl
800 108 108 Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich
(w dni powszednie 14.00-20.00)
116 123 Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
(bezpłatnie, codziennie 14.00-22.00)
22 594 9100 Antydepresyjny telefon zaufania - forum przeciw depresji
Przykładowe komunikaty, które na pewno nie będą pomocne dla osoby w depresji lub kryzysie psychicznym, a które mogą być wspierające.
Internet to miejsce, w którym można znaleźć mnóstwo ciekawych, inspirujących informacji o bardziej i mniej znanych zawodach. Kanały na YouTube i podcasty są prawdziwą kopalnią wiedzy, podaną w różnej formie. Które warto obserwować?
5 rzeczy, o których warto pamiętać, rozmawiając z dzieckiem o ścieżce edukacyjno-zawodowej
O pierwszych wyborach „kim będę” dziecko mówi już w pierwszych latach swojego życia. Zwykle rzadko to się sprawdza, jednak pokazuje, jak ważna dla młodego człowieka jest decyzja, c
o będzie robił w życiu zawodowym. Proces podejmowania decyzji zaczyna się w rodzinie, kiedy młody człowiek obserwuje rodziców i ich stosunek do wykonywanej pracy. Potem rozszerza się to na dalsze środowisko.Rodzic może być doradcą dla swojego dziecka w różnych sprawach dnia codziennego. Może być także doradcą, kiedy dziecko wybiera szkołę ponadpodstawową, profil czy przyszły zawód..
Rola-rodziców-w-planowaniu-ścieżki-edukacyjno-zawodowej.doc
Od 04.05.2020 r. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kutnie wznawia swoją działalność w zakresie diagnoz w celu diagnozowania dzieci i uczniów na potrzeby wydania stosownych opinii i orzeczeń, ważnych dla przyszłości edukacyjnej i dalszych losów dzieci.
Prosimy o zapoznanie się z procedurami wizyty w Poradni.
Jednocześnie prosimy o przestrzeganie poniższych zasad dla bezpieczeństwa własnego i pracowników.
"Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19.Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele". Publikacja pod redakcją prof.Jacka Pyżalskiego dotycząca wielu istotnych spraw, między innymi: relacji uczeń-nauczyciel, relacji rówieśniczych, doboru narzędzi w edukacji zdalnej.
Na kanale znajdą Państwo wiedzę merytoryczną oraz narzędzia umożliwiające kontynuowanie terapii w domu przez rodziców.
Autyzm terapia - kliknij na kanał youtubeWielu rodziców cieszy się z tego, że ma spokojne, grzeczne i ułożone dzieci. Tylko czy naprawdę jest się z czego cieszyć? Nazbyt ciche dziecko, które tłumi swoje emocje, z czasem może nabawić się wielu poważnych problemów – ostrzega Marzena Martyniak, psycholog z Instytutu Rozwoju Emocji.
Wywiad - Jak radzić sobie z emocjami żeby dzieci wyrosły na szczęśliwych dorosłych - kliknijOd 1 marca 2020 roku został uruchomiony Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Numer telefonu to: 116 111. Prowadzony jest przez fundację „Dajemy Dzieciom siłę”. Dzwonić można przez całą dobę!
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, inaugurujący Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.
Nie bądź zielony w temacie autyzmu, bądź niebieski! Zaświeć z nami na niebiesko!
Polecamy webinar, w którym poruszono między innymi temat organizacji nauki zdalnej, ustalania priorytetów, budowania I podtrzymywania motywacji, ustalania organizacji pracy/nauki, radzenia sobie z nadmiarem zadań.
Lęk, niekontrolowane emocje czy konflikty rodzinne – z takimi sytuacjami mamy do czynienia w okresie izolacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Jak sobie z nimi poradzić? Jak nie poddać się lękowi i nie dać się obezwładnić stresowi?
Cykl wsparcia psychologicznego w czasie epidemii.
Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii - cykl podcastów Akademii NFZPlan emisji podcastów:
Specjaliści poradni psychologiczno-pedagogicznej codziennie w godzinach 8-15 udzielają bezpłatnych porad telefonicznych. Można uzyskać wsparcie specjalistów oraz rady jak postępować z dzieckiem, aby ułatwić mu odnalezienie się w tej niełatwej rzeczywistości i pomóc zrozumieć konieczność izolacji.
Polecamy bajkę terapeutyczną do poczytania dzieciom:
do pobrania: Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie
Źródło: http://dorotabrodka.pl/blog
Zapraszamy na stronę z ćwiczeniami:
Ćwiczenia i nauka online dla najmodszych
Szanowni Państwo
W związku z zagrożeniem zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 oraz kolejnymi przypadkami zachorowań na COVID-19, kluczowe znaczenie mają szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Jednym z najważniejszych zaleceń służb epidemiologicznych jest rekomendacja pozostania w domach i ograniczenia spotkań.
W okresie od 16.03.2020 do odwołania Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w pilnych przypadkach przyjmuje klientów bezpośrednio od 9.00 do 11.00 po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym w sprawach nadzwyczajnych.
Telefony do sekretariatu: